fiyat al
  1. Anasayfa
  2. Genel

Şile – Sofular Köyü Kısa Bir Tur

İLETİŞİM
Şile – Sofular Köyü Kısa Bir Tur
İNCELE

İstanbul’un Şile ilçesinin sahil kesiminde bulunan Sofular köyüne fotoğraf destekli kısa bir tura çıkalım.

Kısıtlı bir zaman diliminde uğradığımız Şile Sofular köyüne kısmi olarak yaptığım gezi sonunda köye daha geniş bir zamanda tekrar gidip bu gezimizde eksik kalan güzellikleri ve bilgileri ekleme kararı aldım.

MENÜ

İki bölgede kesintiye uğramasına rağmen uzun bir sahile sahip Sofular köyü yaz aylarında İstanbul’a yakınlığı nedeniyle tatilcilerin gözde beldesi olmayı başarmış. Günübirlik ziyaretçilerin yanı sıra yazlık evlere sahip kısaca yazlıkçı kesim ile çadır kampı imkanları nedeniyle kampçıların vazgeçilmez tatil yöresi konumundadır Sofular köyü.

Tarihi bir geçmişe de sahip köyün birçok yerinde tarihi kalıntılara rastlamak mümkün. Fotoğrafçı ve Fotoğraf Eğitmeni Ayşe Akhan liderliğinde ve Şile bölgesinin tarihi dokusunu yazdığı 7 kitap ile Gezgin, Yazar, Doğa/Çevre tutkunu unvanlarını sonuna kadar hak etmiş Nabi Evren önderliğinde (fakat not alma imkanımız olmayan) kısa turumuzdan şimdilik bazı kesitleri size sunacağım. Ama çok kısa bir süre sonra çok daha geniş bilgi ve fotoğrafları size ulaştıracağım.

Sofular Mağarası

Sofular köyü sahili Şile tarafına bakan (Doğu) bölgesinde bulunan mağaranın bulunduğu yer ağaçlarla kaplı olması nedeniyle kolay bulamayabilirsiniz ancak size vereceğim ipuçlarıyla işinizin kolaylaşacağını umuyorum.

Eski kilisenin önünde bulunan ASLAN KAYA kilisede ibadet eden halkı koruduğuna inanılır. Kilisenin varlığı sebebiyle zaman zaman define avcılarının kazılar yaptığı görülen mağarayı Sofular köyüne gelip de görmemek olmaz. Aynı alanda bulunan eski topçu mevzii de denizden gelen düşman saldırılarına karşı yapılmış bir siper olarak kullanılmış. Sanırım bu kadar ipucu mağaranın yerini bulmak için yeterlidir:)

Bölgenin bir başka özelliği de çeşitli bitkilere ev sahipliği yapmış olması. Sahilde bulunan kum zambakları başta olmak üzere karahindibağ gibi nadide bitkiler bulunmaktadır. Artık çok az yerde yetişen kum zambakları koruma altına alınan bitkiler arasında bulunuyor. Temmuz ayı içinde çiçek açacak olan kum zambaklarını görüntelemek için tekrar Sofular köyünü ziyaret edeceğim.

İLETİŞİM
İLETİŞİM
0 0 votes
Article Rating
1 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör