fiyat al
  1. Anasayfa
  2. Genel
Trendlerdeki Yazı

İstanbul’un Tarihi Semti Zeyrek: Meşhur Kadınlar Pazarı

Kampa Gidiyoruz!!!

İLETİŞİM
İstanbul’un Tarihi Semti Zeyrek: Meşhur Kadınlar Pazarı
İNCELE

İstanbul’un tarihi ve kültürel yapısını araştırırken Zeyrek’te bulunan Kadınlar Pazarına mutlaka yolunuz düşecektir. İstanbul’un eşsiz ve dünyanın başka hiçbir yerinde bulamayacağınız karmaşık kültürel mozaiğinin en güzel örneklerinden birisi olan Fatih semtinde bulunan Zeyrek Kadınlar Pazarı tüm dünyada ilgi uyandırmayı başarıyor.

Kadınlar Pazarının Tarihçesi?

Zeyrek Kadınlar Pazarı 1908 yılında çıkan büyük Zeyrek- Çırçır yangınından sonra 1500 evin yanması ile birlikte yeniden bir yapılanma sonucunda ortaya çıkıyor. Yangın Sonrası yapılan çalışmalarda yanan bu bölgeye bir sokak ve bir meydancık olarak düzenleniyor. O tarihten itibaren burası içerisinde hiç kadın esnaf olmadığı halde Kadınlar Pazarı olarak tanınıyor.

MENÜ

Zeyrek Kadınlar Pazarı Avrupa’nın En Gözde 12 Caddesinden Birisi Olmayı Başardı

Kadınlar Pazarı adı Nereden Geliyor?

Bu bölgeye Kadınlar Pazarı denilmesinin nedeni çok daha geçmiş yıllara dayanıyor. Bunun için 3 farklı iddiadan bahsediliyor. Bazı bilgiler bu bölgenin eskiden kadın kölelerin satıldığı bir yer olduğunu anlatıyor. Bazı bilgilere bakıldığında bu bölgede eskiden sadece kadınlar alışveriş yaptığı için bu ismi aldığı söyleniyor. Bazı kesimler ise çok eski dönemlerde burada kadın esnafların satış yaptığını ve bu nedenle bu bölgeye kadınlar pazarı denildiğini anlatıyor. 

Neler Alabilirim?

Farklı iddialara bağlı olarak kadınlar pazarı olarak bilinen bu bölge New York Times gazetesi tarafından Avrupa’daki en gözde 12 cadde listesinde yer alacak kadar özel bir bölge olarak görülüyor. Buram buram tarih kokan bu özel caddede ülkenin dört bir yanında yetişen yöresel ürünleri bulabiliyorsunuz. Özellikle Doğu bölgemizin yöresel ürünlerini bol çeşitleriyle bulabileceğinizi hatırlatalım, seçim sizin:)

İLETİŞİM
İLETİŞİM