fiyat al
  1. Anasayfa
  2. Fatih

Ahırkapı Hıdrellez Şenlikleri

İLETİŞİM
Ahırkapı Hıdrellez Şenlikleri
İNCELE

Kültürümüzde sıkıntı yaşayan insanlara yardıma koşan Hızır ve İlyas peygamberlerin 5 Mayıs gecesi bir araya gelip insanların dileklerini gerçekleştirdiklerine inanılan gündür Hıdırellez.

Zaman içinde çeşitli yerlerde (Edirne’de Kakava ve 2000 yılından bu yana İstanbul’un Fatih ilçesinin Ahırkapı semtinde) kutlamalar gerçekleşmektedir. 2011 yılında biletli olarak düzenlenmek istenen şenlikler gelen tepkiler üzerine bu düşünceden vaz geçilmiştir. Önceleri  “Ahırkapı Hıdrellez Şenlikleri Derneği” ve bu sene de ‘’Ahırkapı Müzisyenler Derneği’’ tarafından düzenlenecek olan şenlikler geniş kitlelerin ilgisini çekmektedir.

MENÜ

İstanbul’daki bombalı saldırılar, Ramazan Ayı ve ardından yaşanan pandemi dönemi ile bir süre ara verilen şenlikler uzun aradan sonra düzenlenecek olması nedeniyle bu sene yine büyük bir coşkuya neden olacağa benziyor. 2017 yılında ilk kez katıldığım şenliklerde müthiş kalabalığa rağmen çok keyif almıştım. (hatta birlikte gittiğim arkadaşımla o kalabalıkta birbirimizi kaybetmiş, arkadaşımın cep telefonu şarjının olmaması nedeniyle de birlikte gittiğimiz Hıdırellez şenliklerinde ayrı ayrı kutlayıp ayrı ayrı geri dönmüştük J)

Bu yıl İstanbul’daki Kutlama saat 18.00 ila 23.00 arasında Ahır kapı semtindeki Keresteci Hakkı Sokak ve Şadırvan Sokak’ta yapılacak. 5 Mayıs Perşembe günü saat 18.00’de, Ayasofya Müzesi önünde buluşulacak ve Ahırkapı’ya Hıdırellez’i kutlamak üzere yürünecek. Kutlamaya gelenler bir yandan canlı müzik eşliğinde sokaklarda dans edip eğlenirken, diğer yanda mahalle halkının hazırladığı sokak lezzetlerinin tadına varacaklar, yakılan ateşler üzerinden atlamalar ve dilek ağacına asılan dilekler gibi çeşitli etkinliklere şahit olacaklar. Günün sonunda tutulan dileklerin gerçekleşmesi umuduyla, şenlikte çekilen fotoğraflar ve videoların sosyal medyada paylaşılmak üzere ve gelecek yıl düzenlenecek Hıdırellez şenliklerinin özlemiyle saat 23.00 sularında mutlu bir güne veda edileceğini düşünüyorum.

Sizde eğer Hıdırellez şenliklerine katıldıysanız ya da katılacaksanız değerlendirmelerinizi yorum kısmında paylaşa bilirsiniz. Esen kalın.

Etkinlik detaylarına buradan ulaşabilirsiniz


İLETİŞİM

Grafiker web tasarımcı

Yazarın Profili
İLETİŞİM