fiyat al
  1. Anasayfa
  2. Genel

Kış Aylarında Yarasaların Ziyaretçi Kabul Etmediği Mağara l DUPNİSA

İLETİŞİM
Kış Aylarında Yarasaların Ziyaretçi Kabul Etmediği Mağara l DUPNİSA
İNCELE

Trakya bölgesinin turizme açık tek mağarası olan Dupnisa Mağarası, 3150 metre uzunluğundadır. … Yarasalara ev sahipliği yapan mağara, ilk olarak 2003 yılında ziyarete açılmıştır. Tam olarak konumu ise, Kırklareli ilinin, Demirköy ilçesine bağlı Sarpdere köyüdür

Yaklaşık 180 milyon yıl önce oluşmuş olan Dupnisa Mağarası mermerler içerisinde gelişen, birbirine bağlı iki kat ve üç mağaradan oluşmuştur. Toplam uzunluğu 2720 metre olan sistemin üst katını, Kuru ve Kız mağaraları oluşturmaktadır. Gelişimini tamamlamış bu mağaralardan 50-60 metre aşağıda Sulu Mağara yer alır. İçinden devamlı akışı olan bir yer altı nehri akan ve deniz yüzeyinden 345 metre yukarıda giriş ağzı bulunan bu mağaranın toplam uzunluğu 1977 metredir. Son noktası ise, girişten 61 metre daha yukarıda yer alır..

MENÜ

İstanbul’a Hiçte Yakın Sayılmayacak Uzaklıktadır.

Istıranca Dağları’nı derin vadilerle yardığı, vahşi görünüme sahip bir bölgede yer alır. İlçemize bağlı Sarpdere Köyü yakınındaki mağaraların İstanbul’a uzaklığı 230 kilometredir.

Dupnisa mağarası sistemi iki mağaradan oluşur. Üstteki mağara kuru mağara , alttaki mağara sulu mağara yada Dupnisa diye bilinir. Bu iki mağara birbiri ile bağlantılı olup ikisi arasında 30 mt kot farkı bulunmaktadır. Kuru mağara 900 mt sulu mağara 1700 mt olmak üzere toplam uzunluğu 2600 mt olup üstteki mağara sarkıt, dikit, sütun ve damlataş yönüyle sulu mağaraya göre daha zengindir. Sulu mağaranın girişinde karstik olarak oluşmuş bir kemer yer almaktadır. ortalama sıcaklık kuru mağarada 17 derece sulu mağarada ise 10 derecedir. Sulu mağarada ki bu oluşumlar halen devam etmektedir.

Nasıl Gidilir?

Özel aracınız veya günübirlik bir tur şirketiyle gitmenizi tavsiye ederim. Buralara kadar gelmişken iğneada langoz ormanlarını es geçmeyin mutlaka görün. Ayrıca Dupnisa mağarasına yakın bir yerde bir akarsu yanı mesire alanı var ki, tesis olmamasına rağmen mini bir çay ocağı var tadını çıkarın:)

Kış Aylarında Yarasaların Ziyaretçi Kabul Etmediği Mağara l DUPNİSA

Dupnisa Mağarasına Gelmişken İğneada Langoz Ormanlarını Görmeden Olmaz

İLETİŞİM
İLETİŞİM