fiyat al
  1. Anasayfa
  2. Genel

Darıca turizmin yeni adresi

İLETİŞİM
Darıca turizmin yeni adresi
İNCELE

Darıca Dudayev Parkı – Bayrak Tepe – Millet Bahçesi

Tarihi olarak incelemeye aldığımızda Darıca kendi ismini sahil tarafından 200 metre kuzeyde yer alan Darıca Kalesinden almaktadır. Bu kale Bizans döneminde inşaa edilerek savaşlarda savunma ve bölgeyi gözlem amaçlı kullanılmıştır. Herhangi bir saldırı olduğunda gerekli bilgiler buradan rahatlıkla aktarılmaktaymış.

MENÜ

Bu kalenin Bizans dönemindeki ismi ise “Tararion” olarak telaffuz edilmekteymiş. Evliya Çelebi Seyahatnamesinde Danca’dan “DAR UCA” olarak bahseder. Cumhuriyet döneminde “DARUCA” Halk dilinde DARICA şeklinde isimlendirilerek günümüzdeki ismini almıştır. “Resmi Bilgi Kaynağım” https://www.darica.bel.tr/darica

Jeopolitik olarak da oldukça önemli bir konuma sahip olan bu bölge son 40 yılda gözle görülür derecede gelişme katetmiş ve Marmara bölgesinin Kalbi olarak da nitelendirildiğini birçok kaynaktan okudum.

Darıca; Türkiye’nin Marmara bölgesine bağlı Kocaeli ilinin bir ilçesidir. 2008 yılında Gebze ilçesinden devredilmiştir. Denize kıyısı olan bir ilçe olmasından dolayı yerli ve yabancı turistlerin uğrak noktalarından biri haline gelmiştir. Darıcada gezilecek, günün yorgunluğunu ve enerjinizi atarak keyifli zamanlar geçirebileceğiniz birçok yer var. Bunlar başlıca “Darıca Dudayev Parkı“, “Bayrak Tepe”, “Millet Bahçesi” gibi yerlerle örneklendirilebilir.

– Darıca Dudayev Parkı

Sosyal çevrenin canlılığı ve muhitin canlılığını temsil eden Darıca Dudayev Parkı deyim yerindeyse tam bir Sosyal Aktivite Alanı diyebiliriz. Burada dolaşmak bana ayrı bir heyecan verdi. Akşam veya sabah yürüyüşleri için mükemmel bir yer. Ailenizi alıp öylesine dolaşabileceğiniz veya çimenlere minderler atıp dinlenebileceğiniz, hafta sonları  dahi yer bulmakta zorlanabileceğiniz  ama denizi ve yeşiliyle zaman geçirmekten vazgeçemeyeceğiniz nadide güzellikte bir park yapmışlar.

Darıca Dudayev Parkı gece dalgaların sahile vuruş sesiyle her zamanki doğal güzelliğini günün her saatinde başka yaşatıyor diyebilirim. Sakinliği huzuru ve mis gibi deniz havası ile burası eşsiz bir yer. Sahil tarafının doldurulmasıyla birlikte buradaki kayalık alanlarda Amatör balıkçılar da vakit geçirmeye başlamış. Özellikle de cumartesi ve pazar günleri yanlarına oltalarını ve erzaklarını alıp gelen insanlar Aileleriyle birlikte balık tutup, sohbet ederek keyifli bir zaman geçiriyorlar.

– Darıca Bayrak Tepe

Darıca’da Bayrak Tepe;  manzara izleme ve sosyal aktivitelerin yapılabildiği, piknik alanı olarak da kullanılabilen tabiat harikası tepe’lerden biridir.  Burası Balıkçı Barınaklarının da inşaa edildiği ve hemen bu bölümün üzerinde yer alan Bayraktepe sahilde yürüyüş ve spor aktivitelerinin rahatlıkla icra edildiği, cafe ve restoranlarda lezzetli yemeklerin sunulduğu, kahvesini çayını içip kitabını okumak isteyen herkes için de ideal bir yer olduğunu söylemeliyim. Aileniz, eşiniz ve çocuklarınızla bir hafta sonu buraya gelip huzuru yaşayıp, ruhunuzun dinlenmesine olanak tanıyabilirsiniz.

– Darıca Millet Bahçesi / İşte Hobbit Köyü

Darıca Millet Bahçesi Hobbit Evleri Nerede? sorunuza cevap vermek istiyorum.

Öncelikle Darıcada gezerken en beğendiğim yerlerden biri de Millet Bahçesi oldu. Burada çocuklarınız için oldukça eğlenceli ve doğa içerisinde gezinti yaparak sosyal zamanınızı geçirebileceğiniz bir yer olduğunu söyleyebilirim. Hobbit filminden aşina olduğumuz ve hayran kaldığımız o minik ve şirin evleri burada görebilirsiniz.

Darıcada Hobbit Köyü / Hobbit Evleri kesinlikle görülmeli ve gerek mimari gerekse de Replika tasarım bakımından olağanüstü profesyonellikle hazırlanmış Hobbit Evleri görsel anlamda müthiş bir değer katmış millet bahçesine. Darıca’nın İstanbul’a çok yakın mesafede olmasından dolayı yerli turistler buraya rahatlıkla gelebilmekte ve Aileleriyle harika zamanlar geçirebilmekteler.

Darıca Hobbit Köyü Kocaeli’nin Gebze ilçesi sınırları içerisindedir. Burası halk arasında genel olarak Darıca Millet Bahçesi olarak da bilinmektedir. Ücretsiz otopark, tenis kortu, basketbol – futbol sahası, 1500 kişilik amfi, WC Tuvaletler, Plaj ve iskelesiyle Darıca Milet Bahçesi kesinlikle sizin de ziyaret etmeniz gereken biryer

Çimenlerin üzerinde ağaçların arasında oturup, temiz havanın verdiği ferahlıkla bu deneyimi yaşamanızı istiyorum. Ben yaşadım ve çok keyif aldığımı söylemeliyim.

Şimdilik edindiğim bilgiler ve gezerek deneyimlediklerim bu kadar. Darıca ile ilgili ve anlattığım yerlerle alakalı sizlerin de görüşleri ve tavsiyeleri doğrultusunda paylaşabileceğim ek bilgiler varsa aşağıdaki yorum bölümüne mesajlarınızı bırakmayı ihmal etmeyin.  Merakla yorumlarınızı bekliyor olacağım. Sevgiler…

 

1.0
Etkinlik Paylaş (Giriş Yapn)

Paylaşacağınız İlk etkinlik posteriniz bizden

  • Etkinliğiniz incelendikten sonra site kriterlerimize uygun bulunduktan sonra onay verilmesi durumunda paylaşılacaktır 1
İLETİŞİM

Grafiker web tasarımcı

Yazarın Profili
İLETİŞİM