fiyat al
  1. Anasayfa
  2. Fatih

Tarihi Balat Şekercisi

İLETİŞİM
Tarihi Balat Şekercisi
İNCELE

İçindekiler

Burası tarihe ev sahipliği yapmakta olan 140 yıllık bir yapıdır. Daha önceden üst katı atölye olarak yani şekerin yapıldığı alan olarak kullanıyormuş o eski dönemlere 140 yıllık bir tarihe bakıldığında duvarında tarihi fotoğraflar görebilirsiniz, bu fotoğraflar imalata ait fotoğraflardır Taksim’de çıkartılmıştır

Onun dışında Burada gördüğümüz mermer akide şekerinin yapıldı, bu kalınlıkta ilk mermerdir ve tarihidir UNESCO tarafından korunmaktadır, Onun dışında Bizans döneminde arabalı vapurlar o dönemlerde atları taşıyor ve atları taşıyan insanlar gelip bu yapıları ahır olarak kullanıyorlarmış, daha sonradan Fatih Sultan Mehmet Han İstanbul’u fethettikten sonra bu yapılar Osmanlıyla beraber çeşitli dükkanlar olarak kullanılmaya başlamış. Onun dışında dediğim gibi ambiyans olarak farklıdır tarihi dokusu korunmuştur işletmeler ellerinden geldiği kadar buralara sahip çıkmaya çalışıyor.

İşletme çalışanları bize çok yakın ve samimiyetle davrandılar gelecek tüm ziyaretçileri burada görmekten çok mutlu olacaklarını ifade ettiler. İşletmenin ürünlerinden bahsetmem gerekirse bu ancak güzelim akide şekerlerini ancak siz tadarak anlaya bilirsiniz. Yolunuz Balat’a düştüğünde mutlaka uğramanızı tavsiye ederim, Damak tadınıza hitab edecek bir akide şekeri mutlaka bulmanız yanı sıra yaşayacağınız o tarihi ambians sizin anılarınıza birikim olacaktır.

MENÜ
Okumaya Devam Et
İLETİŞİM